We współpracy z wieloletnim partnerem Wydziału Nauk Inżynieryjno-Technicznych – firmą Perceptus – zostało otwarte patronackie laboratorium. W uroczystym otwarciu wziął udział prezes firmy Perceptus Pan Jacek Starościc, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, władze Wydziału i Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych w osobach prodziekana dr-a inż. Łukasza Sobolewskiego i dyrektora Instytutu prof. dr-a hab. inż. Krzysztofa Patana oraz kierownik studiów podyplomowych cyberbezpieczeństwo dr inż. Anna Pławiak-Mowna, prof. UZ.
Wieloletnia współpraca pomiędzy Uczelnią a firmą w kontekście transferu wiedzy była realizowana w formie Perceptus IT Security Academy. Aktywność ta aktualnie kontynuowana jest w formie studiów podyplomowych cyberbezpieczeństwo, których partnerem jest Perceptus. Przygotowane zaplecze laboratoryjne stanowi wsparcie kształcenia w obszarze rozpoznania zagrożeń i skutecznej obrony przed próbami naruszenia bezpieczeństwa cyfrowego systemów teleinformatycznych. Jak wskazał Prezes p. Jacek Starościc „Laboratorium ma pokazać studentom możliwości z obszaru security, bo mamy przegląd praktycznie jednostek administracji publicznej, biznesu, czy dużych instytucji państwowych .... Cyberzagrożenia zawsze były, ale teraz chociażby wojny hybrydowe uwypuklają je. Musimy poważniej podchodzić do tych aspektów.” [1]. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski podkreślił „Nasi partnerzy wiedzą jaki sprzęt i oprogramowanie jest potrzebne na rynku pracy. Jakich narzędzi potrzebują fachowcy. Współpraca z firmą Perceptus jest doskonałym przykładem, że używany sprzęt jest dostosowany do potrzeb naszych studentów oraz rynkowych. Do pracowni trafił nowoczesny sprzęt do wykorzystania na kierunku Cyberbezpieczeństwo” [1]. Przedstawiciele władz Wydziału i Instytutu wskazali, że wieloletnia współpraca z firmą jest realizowana na wielu płaszczyznach, a kierownik studiów podyplomowych cyberbezpieczeństwo zwróciła uwagę, na praktyczny aspekt tych studiów oraz zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów obszaru cybersecurity.
Dostosowywanie zaplecza dydaktycznego, w tym infrastruktury oraz odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy, jak również udział w pracach rozwojowych w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego to wybrane aktywności realizowane z firmą Perceptus. Laboratorium, którego uroczyste otwarcie odbyło się 23 marca br. stanowi jeden z aspektów budowania jakości kształcenia.
[1] https://uz.zgora.pl/aktualnosci/uz-i-perceptus-lacza-sily-nowe-laboratorium-otwarte-4411.html
Autor: dr inż. Anna Pławiak-Mowna, prof. UZ
Zdjęcia: dr inż. Marcin Pazera